• Groopy
  • Groopy
  • CaravanZ
  • Groopy
Groopy

אינס ברון – רכיבה אומנותית

אינס ברון – רכיבה אומנותית
כתב: עידן טופר


לפני כשנתיים עלתה לאתר סקירה שהציגה בצורה פשוטה לחובבים את עולם האופניים,
הסוגים השונים וההבדלים ביניהם. הבנו שלכל ענף חוקים מוגדרים משלו ויש ארגון-על שסוגר את כל הפינות הרמטית.
בתחרות אופניים זה פשוט יחסית - הראשון שחוצה קו זינוק-מנצח. לכאורה התחום החריג בענף הוא הרכיבה האומנותית.
בתחרויות אלה ניתן ניקוד ע"י צוות שופטים.
תוך כדי איסוף חומר לסקירה הראשונה נוצר קשר שנשמר עם שתי 'פיגורות' מהתחום ברמה הגבוהה ביותר, סנדרה שלוסר, אלופת עולם בת של אלופת עולם ואינס ברון אתלטית ורוכבת מהמדרגה הראשונה.
גרמניה היא בהגדרה מולדת התחום, כמו גם מעט היצרנים שיש לאופניים הביזאריים שמשתמשים בהם.

"למה אתה עם מחברת ועט בבר ביום שישי בערב "
בימים אלה מבקרת בארץ אינס ברון. הרשימה הזו היא תוצר של מפגשים והיכרות איתה,
בזכותה ועליה, אבל לא רק. ולכו תסבירו את זה לברמן דלוק בבר של קאווה בנחלת בנימין ביום שישי בערב.

תחילת הענף נקשרת לגרמני-אמריקאי בשם קאופמן שיצר בלי להתכוון את אחת מגלויות הוינטאג' המפורסמות תחת השם "היפיפיות של קאופמן"תחרויות ברמת אליפות עולם נערכו לראשונה רק בשנות השישים.
3 השורות האלה די ממצות את מה שיש לויקיפדיה לספר לנו.

בתחילת שנות השמונים מתחילה אינס, שנולדה בגרמניה את דרכה הספורטיבית בהתעמלות מכשירים וקרקע ומשתלבת בקבוצות ונבחרת המדינה. היא בת לאיש אקדמיה וספורט ואמא שעוסקת באומנות ועיצוב אך הספורט אינו זר גם לה. מסתבר כי בנישה הקטנה הזו רבים מהספורטאים הם דור שני וההורים הם המאמנים של הצעירים.
עבור בנות מתעמלות ברמה הזו גיל ההתבגרות מהווה נקודת-מפנה בשל התהליכים הנפשיים והפיזיולוגיים שעובר הגוף. לכן לא מעט ספורטאיות שכאלה דוחות את התהליך ע"י התערבות חיצונית של שימוש בהורמונים וכולי. ההתנגדות לזה והשילוב של חוסר העניין באתלטיקה הטכנית הביאו את אינס לשינוי כיוון באופן חד . חד-אופן.
אבל מידות המאמן והמועדון בו היא מתעמלת נעשים קטנים עליה תוך כ 3 חודשים בהם היא שולטת בכל רזי התרגילים . שיעמום.מפגש אקראי במועדון מקומי עם רוכבת מתחום הרכיבה האומנותית מוליד את כל השאר.
היא מחליטה להצטרף לתחום הקטן הזה בגיל 13 , בניגוד לטענת כולם כי היא כבר מבוגרת מדי. אבל הכושר, הגמישות ויכולות שיווי משקל, וכן כוח פיזי רב שהיא מביאה מהענף הקודם מכניסים אותה מהר לעניינים ולנבחרת הלאומית, לתחרויות בזוגות כולל אליפות אירופה ודירוג עולמי גבוה.
השם מטעה
למרות שהם 'רכיבה אומנותית' נותן כיוון של משהו שמזכיר להטוטנות וקירקס מדובר באלמנטים מאוד מוגדרים, מדויקים וחדים.
תחרות רכיבה אומנותית בנויה כיום מביצוע באורך של 5 דקות וכ 25 תרגילי חובה המוגדרים היטב בספר החוקים. ישנן דרגות קושי שונות לבחירה- והניקוד בהתאם.
במקצה זוגות למשל, תחילה ישנו קטע צורני של סינכרון בין בני הזוג כמו בתמונה מעלה וחלקו השני מורכב מתרגילים של שני הרוכבים על זוג אחד בלבד.
אחד הקשיים הנוספים שיש להתמודד איתם הוא הגשת תכנית התרגיל לתחרות חודש לפני התחרות עצמה ולא ניתן לשנותו. שינוי גורר עונש ניקוד.
ספר החוקים מגדיר את מנח הגוף והידיים עבור כל תרגיל וכן את שיעור הענישה על אי-דיוק.
מידות המגרש מוגדרות ואין לחרוג מהן החוצה או להיכנס למעגל הפנימי בחלק מן התרגילים.
משך הצגת כל אלמנט במהלך התרגיל מחויב אף הוא, למשל סיבוב שלם במדויק של פיגורה מסוימת.
כוחה הפיזי ויכולתה האתלטית של אינס הביאו לעולם תרגיל נוסף לפורטפוליו התרגילים. זה תרגיל שהומצא ונקרא על שמה היא. גם לאחר אישור ה UCI והכנסתו לתרגילים בספר החוקים קמו לו מתנגדים בטענות שונות כמו למשל כי הוא קשה מדי מאחר ונשים חלשות מדי וגברים לא גמישים מספיק, נטען אף כי הוא לא יפה ואף מסוכן מדי בהשוואה לאחרים.
תחליטו אתם :

"Ines Stradlle"


במקביל, אינס היא בין חלוצות הנשים שביצעו עמידת ידיים על האופניים , מה שהיה עד אותו רגע נחלת תרגילי הגברים בלבד.
וכמו שהסבירה והנהנתי בקור רוח לחיוב " הרי עמידת ידיים בשבילי זה עניין של מה בכך, לפני כן על קורה אז עכשיו על אופניים. לא משנה הרבה.. ".


ב"אופן טבעי" האימונים הם מפרכים וכוללים מעבר לשעות אימון השבועיות גם מחנות-אימון אינטנסיביים בסופי שבוע. מחקר שנעשה בענף מדבר על כ 5,000 נפילות בממוצע עבור אלמנט עד הגעה לרמה הנדרשת בתחרויות עלית.
אוסף החוקים הנוקשים ( חובה ללבוש חולצת טי ולא אחרת, חובה לנעול נעליים, ביצוע ללא מוסיקה והטכניות היתרה ) בשילוב עם ניסיונה הבימתי, הביא את אינס לחשוב יותר יצירתי ולשבור את החוקים. משהו שהוא מוטיב חוזר בסיפור חייה המקצועיים.
יום אחד ביקשה בסוף אירוע של תחרות חשובה את הבמה לקטע נוסף - אירוע חריג בנוף החינוך הגרמני המקובל ומה שהם קיבלו שם. קבלו בבקשה את הולדת ה KUNTSRADSHOW. יצירה אומנותית אמיתית של רכיבה טכנית - עם חולצה צמודה, כמו שהיא רגילה - בלי נעלים - עם מוזיקה, וגם מותר להוריד רגל לקרקע תוך כדי.
הסרטון הזה צולם בשנת 2000 מול מוזיאון העיצוב בהמבורג כפרסומת ושיווק שיועבר לגופים שונים.כאן היא מסבירה כי בשנים האחרונות אף הואץ קצב התרגיל ע"י הגדרה כי תרגילים מסוימים יבוצעו מהלך חצי סיבוב בלבד. זה מחזק את טענתה מלפני כן כי הקהל אינו מבין מה הוא רואה, את הניקוד, את הדקויות ומורכבות הביצוע ולכן לא יגלה עניין ולא יימשך לזה.
כך לא יפרח הענף וזה אומר מבחינתה שצריך לפנות אליו בדרך רכה יותר, אומנותית ופתוחה.

אירוע מכונן מבחינתה קרה כאשר יום אחד הופעה שנתנה בסגנון החדש זימן לה הופעה בשכר- אירוע לא ברור לספורטאית אך זו הייתה תחילת הדרך החדשה שפתחה דלתות והזמנות להופיע באירועים שונים והרחבת מעגל החשיפה שלה ושל הענף הייחודי.

ב 1997 ביקש ה UCI לא לחדש לה את כרטיס החבר בטענה כי היא חובבנית. טענת-הנגד שלה הייתה כי הרי היא עושה את כל מה שמוגדר כאסור לפי החוקים לכן אין לשייך בין ההופעות שלה ובין מעמדה כמתחרה ברמה הגבוהה ביותר. מה שלא מנע ממנע להתחרות עד 2004.
ב 2005 הוזמנה לפסטיבל האופניים הבינ"ל בניו-יורק ומאז היא מככבת לא אחת בערוצי טלוויזיה, ראיונות והופעות, וגם בערוצים בסין.

מה שיותר ירוק יותר כחול
במקביל לעיסוק ברכיבה אומנותית למדה אינס פיזיקה והשתלבה בחברה המשווקת ציוד בדיקה מתוחכם לחברות תקשורת ונתונים והחלה להתמקד בשוק האסייתי. אחרי תקופה ארוכה של חיים במזוודה עם חליפות מחויטות החליטה לעצור ולהקדיש עצמה למזוודה של אופניים. היא החליטה לנטוש את עולם ההיי-טק ולהתיישב מושב קבע בבייג'ינג. מה שמאוד מתאים לאג'נדה הברורה שלה והכיוון אליו היא מושכת. דוברת סינית רהוטה - ברור.
העסק המיידי כולל פתיחת 2 חנויות הפיקסי הראשונות בביג'ינג עם ציוד מיוחד ואיכותי, לאו דווקא מתוצרת מקומית. תוך כדי סיור ברחוב חשמונאים שלנו היא מספרת כי 'ג'יאנט' הוא מותג חזק מאוד בסין.


מי היה מאמין - למכור לסינים אופניים.
אבל החזון האמיתי מסתכל הרבה יותר רחוק - הרבה יותר ירוק :
מסתבר כי בבייג'ינג, כמייצגת ערים מתועשות בסין, נדחקים לאחרונה האופניים לצידי הדרך- תרתי משמע, בשל ריבוי המכוניות. בעשור האחרון בלבד הצטרפו לבייג'נג מעל 3 מליון מכוניות. הפקקים ואיכות האוויר - בהתאמה. בנוסף על היותה כלי תחבורה ממלאת המכונית היום סמל סטאטוס משמעותי.
גם בביקורה בתל אביב היא מתעניינת בשימור ומחזור , איכות המים ותוך כדי סיבוב אורבני מצלמת מתקן איסוף בקבוקים, סטנדים לאופניים וכולי.
במקביל לזה, אופניים בסין אינם ספורט תחרותי כלל ורק עתה נראים ניצנים של אירועים ותחרויות קצרות ולא משמעותיות בכביש ושטח. מההיכרות שלי עם עולם האופניים ב 10 השנים האחרונות הצלחתי למנות רק אחד שהגיע לעולם הפרו טור.
ככלל, התנהלות עולם הספורט בסין היא שונה ממה שאנו מכירים ורבים מהספורטאים 'מאותרים' על ידי הממשלה ולאו דווקא צומחים מהמועדון או החוג המקומי. כך הם נתלשים מסביבתם וכל כולם נתונים לספורט על ידי אספקת כל צרכיהם ע"י הממשלה.
לאחרונה ענף האופניים נפתח ומאפשרים גם מעורבות של זרים. כל אלה מביאים את אינס להתחיל בבניית קהילת רוכבים בביג'ינג , להילחם למען שימוש בוולודרום המדהים שהוקם שם עבור האולימפיאדה, להופיע בעולם ולקדם את הנושא הסביבתי
כמו שם החנות שלה שמקורו בכלל מפעילות שלא למטרות רווח באוגנדה והביאה לקשר עם השפה -MATOOKE שפירושו בננה ירוקה - מאכל לאומי באוגנדה.. ובסינית ?! NATOOKE . טוב נו , כנראה שזה לא כזה מקורי שני O בשם של משהו שקשור לאופניים...

סמים ? לא . גם אין ממש צורך . פעילות אירובית טהורה למשך מספר דקות.
במקרה הספציפי שלה מדובר בנערת גומי קטנת מידה עם כוח רב כך שיחס כוח/משקל הוא מועדף אצלה.

הא כן , מילה על האופניים ..
סינגל ספיד פיקסי כמובן. כלומר פדלים מסתובבים קדימה או אחורה כאשר גלגל אחורי מסתובב קדימה או אחורה, לא משנה לנו:


אין מעצורים . זוית ראש חדה ביותר. אוכף מיוחד שבעיקר עומדים עליו ולא יושבים עליו .
ברחבי בייג'ינג מתנהלת אינס רק על הפיקסי ומצטרפת לא אחת גם לפלוטון כביש של התושבים הזרים בעיר שמתהווה לו לאחרונה.
יחס העברה 1:1 שלא ניתן למצוא בשום מקום נורמלי - 24:24 שיניים


אין יתרון לאופניים קלים - מומנטום הוא יתרון, כבד זה לא רע. אין קרבון בענף.
האופניים הם פלדה - זוכרים ?! 25 אלמנטים בתרגיל X 5000 נפילות בממוצע לאחד ...

האופניים מחויבים לתצורת הכידון כמו בתמונה והאוכף המיוחד


והוא לפני סיום


אבא תראה -אני יכולה בלי ידיים ..


"לא נפלתי על הראש אף פעם"


תודה לך ..


לתמונות נוספות מהופעה של אינס בנמל תל אביב

נובמבר 2010

שאלות ותגובות

נכתב ב - 27/11/2010 11:31:28

אחלה!

נכתב ב - 27/11/2010 13:28:33

יש לך את זה!

נכתב ב - 28/11/2010 04:03:27

נהנתי לקרוא

נכתב ב - 03/12/2010 14:05:11

כתבה נהדרת

אישה מדהימה
נכתב ב - 24/01/2012 17:16:41

כתבה

שתענוג לקרוא אותה!!
נכתב ב - 06/03/2019 18:39:01

Hi dear


Greetings my dear
My name is Basilia Jackson a lady from U.S, i saw your profile and become interested in knowing you please contact
me in my email address as a friend
(basiliajackson028@gmail.com)

ברכות יקירתי
שמי Basilia ג'קסון גברת מארה"ב, ראיתי את הפרופיל שלך והתעניינתי לדעת אותך בבקשה ליצור קשר
  לי בכתובת הדוא"ל שלי כחבר
      (basiliajackson028@gmail.com)
נכתב ב - 06/03/2019 18:39:02

Hi dear


Greetings my dear
My name is Basilia Jackson a lady from U.S, i saw your profile and become interested in knowing you please contact
me in my email address as a friend
(basiliajackson028@gmail.com)

ברכות יקירתי
שמי Basilia ג'קסון גברת מארה"ב, ראיתי את הפרופיל שלך והתעניינתי לדעת אותך בבקשה ליצור קשר
  לי בכתובת הדוא"ל שלי כחבר
      (basiliajackson028@gmail.com)

הוספת תגובה

להוספת הודעה הנך חייב להיות מחובר לאתר