• Groopy
  • Groopy
  • Groopy
  • Groopy
Groopy

יצאנו כולנו יחד לדווש סביב צומת אלמוג ים המלח 10.1.2018

פרטים

נפתח ב: 10/01/2018
סוג: טיול בארץ
 63 תמונות
 1 תגובות
 397 צפיות

נפתח ע"י

קבוצה

מסלול

לא נבחר מסלול
חוויה מתוקנת, זו היא הפעם השלישית, שאנו חוזרים לדווש בסינגל "חווארי", שהוא שביל אופניים מעגלי חדש בשם "חווארי אלמוג" באורך 21 ק"מ נחנך במסגרת פרויקט שיקום סביבתי של ים המלח. זהו שביל אופני הרים הראשון שהוסדר כחלק מתכנית האב להסדרת שבילי אופניים באזור. שביל האופניים הנחנך הוא מסלול מעגלי, שניתן להתחיל אותו במספר נקודות שוונו תחנת בדלק אלמוג, או צומת לידו ליד תחנת הדלק. סיפור הדרך 12:30 בצהרים נפגשנו כולנו יחד בתחנת הדלק אלמוג, אני, רענן מקרוב, פרופסור איתן, ורוכבת בשם רינה, שהגיע במיוחד מאזור המרכז, לדווש, ולחוות את החוויה המהממת בסינגל החדש חווארי אלמוג. אכן יצאנו שוב הפעם כולנו יחד "מצומת אלמוג תחנת הדלק" לדווש, ממבואה של נחל אוג, השביל מצומת אלמוג, העולה בסמוך למצוק ההעתקים לתצפית על נחל אלמוג וממשיך מזרחה, מאחורי קיבוץ אלמוג נכנס השביל אל תוך אזור החווארים, ומשם המסלול יורד עד לצומת הלידו וחוזר לצומת אלמוג. הטיפוס המצטבר ברכיבה במסלול הוא לגובה כבערך 200 מטרים, ברמת קושי בינונית, המיועדת לרוכבים מיומנים יחסית. הטיפוס המצטבר ברכיבה במסלול הוא לגובה כבערך 200 מטרים, ברמת קושי בינונית, המיועדת לרוכבים מיומנים יחסית. הסיום עם רפרטואר של עוד כמה קילומטרים נוספים, 17.52 ק"מ, וטיפוס מצטבר של 215 מטר גובה, ברכיבה של שעה וחמישים דקות נטו. המשך שבוע טוב לכולם, נתראה שוב בשבילים. פיירו

שאלות ותגובות

נכתב ב - 10/01/2018 18:19:43

יצאנו כולנו יחד לדווש סביב צומת אלמוג ים המלח 10.1.2018

אלמוג על הדרך
מזנון דרכים המספק לעוברי האורח שניצלים, סנדוויצ'ים, חביתות וצ'יפס בלי שמץ של יומרות. לילדים יש גן שעשועים ואפשרות לרכוב על גמל בתוך תחנת הדלק . לצד המזנון יש דוכן מיצי פירות וירקות, חנות מזכרות ומתנות, כספומט וחנות נוחות טובה להצטיידות באוכל שתייה, אלכוהול, ממתקים ואפילו קפה.
קיבוץ אלמוג
אַלְמוֹג הוא קיבוץ והתנחלות בצפון ים המלח, ליד העיר יריחו, בתחומי המועצה האזורית מגילות.
הקיבוץ קרוי על שמו של יהודה אלמוג שהיה מהמתיישבים הציונים הראשונים בים המלח והיה ממייסדי מפעל האשלג בדרום ים המלח, לשם ירד בשנת 1934. אלמוג, ממייסדי "החלוץ" וגדוד העבודה ע"ש טרומפלדור, היה היושב ראש הראשון של מועצה אזורית תמר. נפטר בכפר גלעדי בשנת 1972
בשנת 1977 הוקמה במקום היאחזות נח"ל, שאוזרחה בשנת 1979 על ידי בני קיבוצים.
בשנת 1987 הוקם בקיבוץ "בית הסופר", לאחר שדוקטור עמנואל וידר סיים להעתיק שחזורים מדויקים של 7 מתוך 900 מהמגילות שנמצאו בים המלח במהלך המאה האחרונה. תושבי הקיבוץ החליטו להקים מוזיאון קטן להנצחת שחזוריו של וידר, ולתאר את סיפור ההתיישבות באזור ים המלח לאורך השנים.
בין השנים 2003 ל-2007 המוזיאון היה סגור לקהל הרחב, והוא נפתח מחדש לאחר שהוקם צוות מדריכים מקרב תושבי המקום.
כפר הנופש אלמוג, משלב את הנוחות שבחופשה בבית מלון עם אופייה המיוחד של הלינה הכפרית.
אלמוג הנו אי ירוק בפתחו של מדבר יהודה שוכן במרחק קצר מחופי צפון ים המלח, מול המדבר ונוף קדומים, בין כרי דשא מוריקים ועצי הנוי .בכפר הנופש 80 חדרי אירוח המתאימים למשפחות, זוגות ויחידים.

ים המלח המסעדה והמלון מונטאזת אל לידו ההרוס
כאשר מגיעים לצומת הלידו , בנסיעה בכביש מספר אחד מירושלים לים המלח , בנקודת החיבור עם כביש מספר 90 , על צומת קלייה פונים שמאלה ולאחר עשרות מטרים עוצרים ומחנים בנקודה שלושה מבנים, הכניסה חינם .

במבנה הראשון מצד ימין , מבחינים בשרידי מסעדה, ששמה היה בסוף היקום , המסעדה מוקמה לכוון הים ,למסעדת המלון חוברה ה מרפסת עגולה הצופה לכוון ים המלח .

בתקופה הירדנית , שימשה המסעדה את עשירי ירדן, כמקום בילוי ואז נקראה מונטאזת אל לידו, כאשר נכנסים פנימה דרך הפתחים הפרוצים ,מתגלה היכולת האקוסטית של המסעדה בעת שמדברים , במרכזה של המרפסת ממוקמים שרידי בימת ההופעות מאבן.

החלק המעניין אותנו כישראלים, היא מפת הקיר המצוירת על החלק הפנימי, של קירותיה העגולים של המסעדה, בהתבוננות מקרוב במפה הפנוראמית של ארץ ישראל ,אנו מבחינים כי זאת מפה הדומה למפות צלבניות כפי שהם תארו את ארץ ישראל .
זאת התבוננות במפה המחלקת את ארץ ישראל ממזרח למערב, אומדי המרחק בציור המפה מתייחסים לאומדני מרחקים כפי שהובנו בתקופות קדומות, במפה קיימת התייחסות לקווי גובה ובשימוש בשמות העתיקים של הישובים בסימונם על המפה.

ציור המפה נעשה בידי חייל מילואים ששה במקום ביחד עם חבריו ליחידת המילואים, בשם גרשון כוכבי בימי המרדפים בשנת 1973 , הציור נלקח ממפה צלבנית בלא להתייחס לאומדן המרחקים והדיוק הגיאוגרפי , כיום הצבע דהה במקצת ,עדיין ניתן לקרוא את הכתוב לצערי אחת מיחידות החיילים שהשתמשו במבנה כמגורים החליטה לפרוץ חור באחד הקירות הפונה לים המלח ולא הסתפקו בפתחים הרחבים שנוצרו לאורך השנים , הפתח החדש העגול מהווה חלון להתבוננות למה שנשאר מים המלח.

מדרום למסעדה שרידי המבנה השני ,בתקופה שלאחר הכיבוש הירדני, הוקם מלון מונטאזת אל לידו ,ששרידיו שנותרו לאחר מלחמת ששת הימים, בשרידים רצפת המלון האלכסונית ושרידיו הנוספים של המלון שימשו את החיילים ששמרו על הגבול והוא כונה הילטון, המלון נשק לפתח השבר הסורי בבקע שגליו נשקו לפתחו בחזית המבנה לכוון ים המלח היה מזח למרפסת המלון שאליו היו מגיעים עשירי ירדן בסירות, עד היום ישנם גם שרידי מדרגות ששימשו את אורחי המלון בעת שירדו לרחצה בים המלח ,כיום המבנה הוכרז כמבנה מסוכן ומוקף בגדר , המלון עצמו קרס בתחילת ינואר 2015 .

עוד מבחינים בצידה של המסעדה שרידי מבני המגורים של עובדי ים המלח ,בשמה בעבר מפעל הכרייה לאשלג הארץ ישראלית המפעל שהוקם בשנת 1925-30 כלל מבנים למפעל ושכונת מגורים למשפחות עובדי החברה ,אשר קדמה למפעלי ים המלח העכשוויים ,המפעל הוקם בידי משה נובמייסקי וסגננו מוסיה לנגוצקי ,בשנת 1934 יצאה מהמפעל קבוצה שהפליגה והקימה את הרחבת המפעל בסדום הרחוקה .

במאי 1948 נטשו מאות התושבים והעובדים את הנקודה מפחד שיפלו בשבי , המשפחות הוסעו לירושלים באבטחה בריטית וחלקם הפליגו למפעל בסדום ונלחמו על הגנת המקום לאורך חצי שנה, לאחר מכן עזרו בכיבוש אזור עין גדי והמצודה ויצרו בזאת את חלק מהגבול המזרחי של ישראל.

המתחם הצפוני בשלושה מהווה בסיס שיטור ובסיס יחידה צבאית האחראית על בטחון האזור מפני חדירות ופעילות עוינת .

מפעל המלח הפלסטינאי
בשנת 1971 החליטה תעשיות המלח להיכנס לשותפות עם גורמים פלסטינים וישראלים לחידוש העבודה ושיקומו של מפעל האשלג שפעל בזיכיון ירדני לאחר מלחמת השחרור הממוקם באזור קלייה, בצפון ים המלח. באתר המשופץ מופק רק מלח גולמי , בשיטת האידוי הסולרי תוך הזרמת המים לבריכות השיקוע ומשם בגרביטציה חזרה לים המלח לאחר הפקתו נארז המלח בשקים שמשקלם 25 קילו ונמכר ברחבי השטחים הפלסטינאים.

נותר לספר מעט על ההיסטוריה היהודית במקום, כאשר עולים עוד מעט צפון מערב, לכוון השפך של הירדן לים המלח , בעבר ניצב במקום , מעין אי קטן או חצי אי, שחיברה אותו רצועת חול , תיאורו של האי, מופיע במפת לינץ , ממחצית המאה ה 18 .

בעת שהים נסוג במאה ה 19 -20, נתגלה במקום מזח ישן , ששמו היה רוגם אל בחר, או בכינויו רוגם אל לוט, על פי הסברות מזח זה, שימש בתקופת בית חשמונאי לסירות מטען , במקום תקוע מוט ברזל , במרכז גל אבנים המתריע בפני סירות כי יש שם שרטון.

בקרבה למזח זה, הוקם מזח מפעל הכרייה של האשלג הארץ ישראלי, ששימש את סירות המפעל, בשנות הארבעים של המאה ה 19, לתובלת האשלג שנכרה והובלתו לנקודות השינוע באזור עין גדי ומדינת ירדן .
הוספת תגובה

להוספת הודעה הנך חייב להיות מחובר לאתר