• Groopy
  • Groopy
  • CaravanZ
  • Groopy
Groopy

חום קיצוני שורר בכל רחבי הארץ – 29.7.2021

פרטים

נפתח ב: 29/07/2021
סוג: טיול בארץ
 68 תמונות
 1 תגובות
 106 צפיות

נפתח ע"י

קבוצה

מסלול

לא נבחר מסלול
סיפור רכיבת הבוקר: התעוררתי לעוד בוקר, לחום קיצוני שורר בתל אביב, ובכל רחבי הארץ. מאז ומתמיד התעוררתי מוקדם בארבע בבוקר ויצאתי לרכיבת עם אור שחר ראשון. התמודדתי יפה במשימה הספקתי תמיד לחזור הביתה לפני המזג אוויר מתחמם. לא זכור לי קיץ שכזה מאז הרבה שנים, קשה לי יותר לצאת למרחקים ארוכים עקב הלחות של שעות הבוקר החום השורר כבר ב 7:30 עם זריחת השמש. 38 מעלות בגוש דן ויותר מ-40 בחלקים רבים בצפון ובדרום - אלה הטמפרטורות השוררת ברחבי המדינה. משרד הבריאות פרסם אזהרה בעקבות גל החום הכבד צפוי לפקוד את הארץ בימים הקרובים. בהודעת המשרד מומלץ להימנע מחשיפה לשמש ולשהות ככל האפשר במרחבים ממוזגים. בהודעת המשרד נכתב כי "על פי דיווח של השירות המטאורולוגי, בימים הקרובים צפוי גל חום כבד שיתבטא במזג אוויר חם מהרגיל בו יהיו עומסי חום כבדים ברוב חלקי הארץ". בנימה אופטימית זו, חזרתי הביתה לאחר רכיבה מאתגרת, נהנתי ממזג האוויר הקריר של שעות הבוקר. • זמן דווש: (3:41) שלוש שעות, ארבעים ואחד דקות. • תוספת של עוד כמה ק"מ לרפרטואר: 41.11 קילומטרי. • קלוריות 859 KCAL קלוריות. • עלייה: טיפוס מצטברת 265 מטר • ירידה: ירידה מצטברת:280 מטר. מאחל לכם המשך שבוע מהנה, נתראה בשבילים. פיירו קישור מצורף לגלריה:

שאלות ותגובות

נכתב ב - 29/07/2021 10:12:59

חום קיצוני שורר בכל רחבי הארץ – 29.7.2021


מה הגורמים למשבר האקלים ומה צפויות להיות תוצאותיו?

במשך מיליוני שנים, האקלים על פני כדור הארץ עבר שינויים רבים שמקורם במחזוריות טבעית. אולם בניגוד לשינויים טבעיים אלו, בקרב הקהילה המדעית שוררת כיום הסכמה רחבה ביותר כי בשתי המאות האחרונות מתחולל שינוי אקלימי שלא התרחש בעבר - והוא קשור באופן סיבתי בפעילות האדם. סימני המשברים ניכרים כבר היום וצפויים להחמיר בשנים הבאות. מה הסיבות למצב הנוכחי וכיצד ניתן להתמודד אתו היום ובעתיד?

מה גורם למשבר האקלים?

החיים בכדור הארץ מתאפשרים בין היתר בזכות ריכוז טבעי של גזי חממה - פחמן דו-חמצני, מתאן, תחמוצות חנקן, אדי מים וגזים אחרים. בגלל יכולתם של הגזים הללו לספוג חלק מקרינת השמש החוזרת מפני כדור הארץ, הם יוצרים "אפקט חממה". ללא נוכחותם, הטמפרטורה הממוצעת על פני כדור הארץ הייתה קרה יותר בעשרות מעלות.

אולם עם תחילת המהפכה התעשייתית במאה ה-19, החל האדם לעשות שימוש נרחב בדליקים כמו פחם, נפט וגז טבעי, ובחומרים כימיים במסגרת פעילות חקלאית ותעשייתית. אלה פולטים לאטמוספרה כמויות הולכות וגדלות של גזי חממה ומביאים לעליית הטמפרטורות בכדור הארץ. המרכזי מבין גזים אלו הוא פחמן דו-חמצני, אשר יותר ממחצית הגידול בפליטתו התרחש מאז 1970, בעיקר כתוצאה מתחבורה, תעשייה וייצור החשמל במדינות המתועשות באירופה ובצפון אמריקה.

בעשורים האחרונים, עם התפתחות התיעוש ואורח החיים המערבי לאזורים אחרים בעולם (בעיקר לאסיה), התגברה פליטת גזי החממה. במקביל, גבר גם קצב בירוא היערות פגיעה בשטחי טבע שמסוגלים היו לספוג חלק מגזי החממה הנפלטים לאטמוספירה. כריתת יערות, חקלאות אינטנסיבית, זיהום האוקיאנוסים ופיתוח ובינוי מואצים פגעו קשות ביכולת המערכת הטבעית להתמודד עם הגידול ברמות הפחמן הדו-חמצני.
האם תוצאות שינוי האקלים ניכרות כבר היום?

משבר האקלים בא לידי ביטוי בשיאי טמפרטורה שנשברים כמעט בכל שנה. חמש השנים החמות ביותר מבחינת הטמפרטורה הגלובלית הממוצעת היו כולן בין 2018-2014. בעת כתיבת שורות אלו עדיין לא נכתב סיכום של 2019, אבל ההערכה היא שהיא תמוקם בין שלושת המקומות הראשונים. לדברי מדענים שונים, המשבר בא לידי ביטוי גם בעוצמתם ושכיחותם של אירועי מזג אוויר קיצוניים כמו בצורות, שיטפונות, שריפות, סופות וגלי קור וחום.

ניתוח מדידות מתחילת המאה הקודמת מראה כי הטמפרטורה הממוצעת עלתה מאז ב-0.8 מעלות. בהתייחס לאזורים יבשתיים בלבד, שיעור העלייה הוא כפול - שכן האוקיינוסים קולטים את רוב החום שנגרם כתוצאה מאפקט החממה ומעניקים לאנושות זמן נוסף להתמודד עם המשבר. להערכת מדענים רבים, ההשלכות של השינוי האקלימי כבר מורגשות בתופעות כמו הצטמקות היקף כיסוי הקרח באנטרקטיקה ובקוטב הצפוני, הצטמקות הקרחונים בהרים, התחמצנות האוקיאנוסים (עליית החומציות הכימית של המים) ועוד.

בנוסף, לא ניתן להפריד בין משבר האקלים לבין המשבר האקולוגי. שינויי האקלים, לצד הלחץ שמפעיל הפיתוח האנושי ברחבי העולם, גרמו לנזקים חסרי תקדים למערכות האקולוגיות ולאיום ממשי על קיומם של מאות אלפי מינים של בעלי חיים. קצב הכחדת המינים בעולם כה מהיר, עד כי יש המציעים לראות בתקופה זו את "אירוע ההכחדה השישי" בתולדות כדור הארץ.

האם מאוחר מדי לחולל שינוי?

התחזיות לגבי עוצמת השפעת המשבר בעתיד מבוססות על הנחות לא ודאיות, ולכן קשה לאמוד את דיוקן. כך, אין ודאות לגבי גודל האוכלוסייה בעתיד, קצב המעבר למקורות אנרגיה מתחדשים, אופי השינויים הטכנולוגיים ומה תהיה מידת המחויבות של הממשלות להפחתת הפליטות. אולם לפי כל התרחישים, גם האופטימיים בהם, צפויה הטמפרטורה של כדור הארץ להמשיך לעלות באופן משמעותי.

המצב ילך ויחמיר והשינויים עלולים להשפיע על כושר ייצור המזון, התפשטות מחלות, תנועת מהגרים, היכולת לחיות באזורים חמים או בסמוך לחופים ועוד.

הוספת תגובה

להוספת הודעה הנך חייב להיות מחובר לאתר